کد خبر:2881
تاریخ انتشار:۵ دي ۱۳۹۱

نگاهی به روستای مروارید

در آن موقع تنها یک ماشین تویوتا خرگوشی و یکی دو تا جیب چادری که به جیب امریکائی معروف بودند وظیفه نقل و انتقال مردم مروارید را به داراب میسر می ساختند در واقع مروارید از آن طرف که به کله زاغ و کارگاه ، وزیره و بنه کلاغی راه داشت، دارای امکانات راهداری مناسب تری بود و بیشتر محصولات این منطقه به آن مناطق حمل می گردید، انگور آنهم از وارتیه ای به نام لرکش که در بیشتر باغات مروارید.

قبل آنکه وارد بحث این روستا بشویم باید دانست که در گذشته و تا همین اواخر کوهستان داراب دارای 12معدن شامل:

1-نی تلخ 2-گیس 3-چاه گونی 4-رزک 5-سهلک  6-تعویق 7-بکر 8-لایگردو 9-سرگدار 10-لایزنگان 11-نوایگان 12-مروارید

می باشد که در حال حاضر نی تلخ و گیس در تقسیمات کشوری جزء استان هرمزگان و لایزنگان و نوایگان و مروارید جزء دهستان کوهستان محسوب نگردیده پس دهستان کوهستان دارای 7معدن است. در قدیم وقتی فردی میخواست خود را بهتر بشناسد می گفت 12 معدن کوهستان مرا می شناسند!

 یخجال های طبیعی قلات  مرتفع ساردوئیه  در 40 کیلومتری شهر داراب و 13 کیلومتری روستای مروارید قرار گرفته برف این یخچال ها در قدیم در تابستانها مصرف داشته و آن را با شیره انگور می خوردند و تا تیر ماه این تا تیر ماه این یخجالها  پا بر جا بود.   متوسط بارش در منطقه مروارید 350 میلی متر و برخی از سالها تا 600 میلی متر نیز بارندگی گزارش شده که به صورت برف هم بوده است میدانیم با افزایش 100متر از ارتفاع سطح دریا میزان بارندگی 10میلی متر و به ازاء هر 1000متر 6 درجه هوا خنک تر است جمعیت مروارید طبق آخرین سر شماری (سال1385) 2300 نفربوده است وجود چهار تاقی قدیمی متعلق به قبل از اسلام و همچنین قصر بهرام در منطقه مروارید میتواند به ارزش های میراث فرهنگی این منطقه بیافزاید.

 

http://darabonline.com/files/images/userfile/DSC_0030.201209085424396.jpg

 

مروارید، روستایی که در بالاترین ومرتع ترین نقطه شهرستان واقع شده و بیش از 2000متر از سطح دریا ارتقاع دارد. این روستا در چند دهه قبل در زبان محاوره ای مردم به چمن مروارید معروف بود، در کوهستان داراب در بعضی مناطق زه آبهایی با دبی کم جریان دارد که محدوده نا چیزی را پوشش میدهد و آب آن آنقدر نیست که بتوان کشت و زرعی  راه انداخت و در همان جا باعث رشد انواع علفهای چند ساله دائمی میشود که بطور کلی چمن نامیده میشود از داراب که به مروارید میرفتیم نزدیک روستا چنین چمنی جلب نظر می کرد راه فعلی داراب مروارید را با اعتبار اندکی و فقط با یک دستگاه بولدوزر بدون امکانات فنی و مهندسی ساخته اند.

در زمان فرمانداری آقای خواجه نوری سال(1350) راننده بولدوزر پشت فرمان قرار میگرفت و پیمانکار که شخصی به نام قاسمی بود و اهل استان فارس نبود به راننده دستور می داد گاهی ده ها متر جلو وعقب لازم بود تا چند متری راه ساخته شود. بعدها در زمانهای مختلف این راه مورد مرمت قرار گرفت  و هیچگاه راهی قابل اطمینان به حساب نیامد چون بدون نقشه برداری و امکانات مهندسی ساخته شده است.

در آن موقع تنها یک ماشین تویوتا خرگوشی و یکی دو تا جیب چادری که به جیب امریکائی معروف بودند وظیفه نقل و انتقال مردم مروارید را به داراب میسر می ساختند در واقع مروارید از آن طرف که به کله زاغ و کارگاه ، وزیره و بنه کلاغی راه داشت، دارای امکانات راهداری مناسب تری بود و بیشتر محصولات این منطقه به آن مناطق حمل می گردید، انگور آنهم از وارتیه ای به نام لرکش که در بیشتر باغات مروارید.

 

 

از ده ها سال قبل کاشته شده بعلت وجود عدم راه مطمئن رواج دارد، انگوری که پوستی بسیار محکم دارد برای حمل و نقل به نقاط دور کمتر آسیب می بیند، میزان بارندگی در مروارید همیشه بعلت ارتقاع، بیش از متوسط باران داراب است، و در یک مرحله که فرضاً در داراب 20میلی متر باران می بارد در مروارید شاید به 70 میلی متر هم بالغ گردد. و همین مسئله باعث میشود که درختان دیم نظیر انگور، بادام، انجیر و گل سرخ از رشد و عملکرد خوبی برخوردار باشد در سالها اخیر کاشت انجیر در منطقه رواج یافته و در آمد بسیار خوبی برای انجیر کاران فراهم آورده است.

بخصوص منطقه گرآباد که منطقه ای بسیار جالب و میتواند یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی (اکوتوریسم) باشد. در سالهای اخیر علاقه مرواریدی ها به کاشت درختان دیم بسیار افزایش یافته و در حدود30-40سال قبل گل سرخ را بصورت نصفه ای به برداشت کننده میدادند اما باز هم تعداد زیادی گل سرخ ناچیده باقی میماند چون فصل گل سرخ(محمدی) بسیار محدود است و اگر از دست برود غیر قابل جبران است.شنیده شده که معادن چندی آنهم با ارزش در محدوده مروارید وجود دارد که بهره برداری از این معادن هم میتواند در اقتصاد منطقه نقش موثر را بعهده گیرد. مردم مروارید، بسیار مذهبی می باشند و بارها مورد هجوم سپاه و لشکریانی  که از گود داراب قصد عبور به کرمان زمین داشته اند قرارگرفته اند . و پیرمردان قدیمی حکایاتی سینه به سینه در این رابطه و شنیدنی در خاطر خود دارند از آب جهان که بطرف مروارید بروید، در سر راه خود به چشمه ای بسیار گوارا و خنک بنام آب گل میرسید که در گذشته از بن  بوته گل سرخی این آب روان بود و حالا نیز با قدری عملیات بهسازی کام تشنه مسافران را سیراب میسازد.

دو چاه بنام چاه کنده و چاه کندر و چشمه نیز در مسیر وجود دارد که آب آنها هم برای شرب استفاده میشود. در گذشته انواع کبک و تیهودر باغات مروارید فراوان بود حتی میش،قوچ، بز،کل(پازن) اما شکار بی رویه جمعیت آنان را به شدت کاهش داده است برای شکار کبک ازروش های غیر منصفانه ای گاهی استفاده میشد نظیر دفک که پارچه ای رنگارنگ بود و شکار چی با یکدست دفک و با دست دیگر تفنگ را نگاه میداشت، پارچه مذکور جلب نظر کبک ها را نموده و برای مشورت به فرار دور هم جمع میشدند و در همین چند ثانیه با گلوله شکارچی به خاک می افتاند دفک بمعنی حیله نیز در ضرب المثل کاربرد دارد. و می گویند فلانی دفکم داد(یعنی تزویر کرد !) کچه نشینی نیز نوع دیگر شکار به رویه بود که مشرف به چشمه از چوب و سنگ کومه کوچکی را ساخته و قبل از آفتاب در آن جا گرفته وقتی کبک ها برای آب خوردن جمع میشدند مورد شکار قرار می گرفتند خوشبختانه اینک تفنگ بسیاری از اهالی به دور بین های عکاسی و استفاده از لذت طبیعت نگری به خصوص پرنده نگری تغییر یافته مروارید منطقه بسیار زیبا دلکش و چشم نوازیست که می تواند در جذب گردشگران علاقه مند به طبیعت و محیط  زیست مورد استفاده قرار گیرد امیدواریم این اطلاعات اندک زمینه و راه گشایی برای شناخت هر چه بیشتر این منطقه بخصوص برای جوانان  علاقه مندان به این منطقه قرار گیرد. 

ابولحسن صادقیان، جواد خورسند، شیرین هاشم پور

اخبار مرتبط

نظرات